Sponsorzy

Reklama

Ogłoszenia

UWAGA!!!

Najbliższe spotkanie dla Ratowników i Kandydatów odbędzie się 31.01.2014r. o godz. 15:00 w budynku PCK przy ul. Rzecznej 20. Serdecznie zapraszamy.

 


UWAGA!!!

Najbliższe spotkanie dla Kandydatów do Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Przemyślu odbędzie się 31.01.2014r. o godz. 16:00 w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Grunwaldzkiej 81 w Przemyślu. Serdecznie zapraszamy!

Użytkowników : 63
Artykułów : 49
Odsłon : 103523

Podatek

To niezywkli ludzie

 

Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju. Wierni tej zasadzie członkowie Grupy Ratownictwa PCK Przemyśl wyjechali do Wrocławia i… wywalczyli mistrzostwo Polski!

 

 


 

Podczas długiego weekendu majowego we Wrocławiu odbyły się I Ogólnopolskie Mistrzostwa Grup Ratownictwa PCK. „Zorganizowane przez wrocławską Grupę Ratownictwa Medycznego PCK zawody miały na celu podniesienie poziomu wyszkolenia ochotniczych jednostek ratowniczych specjalizujących się w działaniach podczas klęsk i katastrof” – mówi szef GR PCK Przemyśl Łukasz Szaruga. „Zarówno ćwiczenia, jak i zawody sprzyjały także upowszechnianiu zasad bezpieczeństwa, standaryzowaniu umiejętności oraz wymianie doświadczeń” - dodaje.

Mistrzostwa składały się części warsztatowej, ćwiczeniowej oraz właściwej rywalizacji. Warsztaty pozwoliły uczestnikom na ustandaryzowanie terminologii i procedur postępowania oraz zapoznały ratowników ze specyfiką działania na terenie objętym katastrofą budowlaną. Również, co jest ważne, dały możliwość poznania teoretycznego i praktycznego całkiem nowych zagadnień, takich jak praca w kombinezonach ochronnych przed środkami chemicznymi oraz resuscytacja psów ratowniczych. Ponadto ratownicy poznali także zasady bezpiecznej pracy w miejscach katastrof budowlanych.

Ćwiczenia praktyczne, w opuszczonym obiekcie poszpitalnym, rozpoczęły się późnym wieczorem 3 maja 2013 r. Założeniem ćwiczeń było prowadzenie działań poszukiwawczo- ratowniczych na terenie katastrofy budowlanej. „Manewry miały na celu doskonalenie współpracy różnych jednostek ratowniczych, wypracowanie struktury organizacyjnej i ścieżki dowodzenia oraz zapoznanie się z charakterystyką działań ratowniczych na terenie katastrofy budowlanej” – zauważa Łukasz. „Trwające blisko 5 godz. ćwiczenia pokazały, że poruszanie się w nieznanym budynku w kompletnych ciemnościach jest znacznie trudniejsze niż mogło się wydawać. Dodatkowym utrudnieniem było to, że pozoranci znajdowali się w całym potężnym budynku. Ekipy z całej Polski musiały wspólnie uratować aż 30 osób. Ofiary miały różne obrażenia. Mieliśmy do czynienia z osobami nieletnimi, a także nietrzeźwymi” - stwierdza. „Cenną nauką płynącą ze wspomnianych ćwiczeń jest poznanie swoich możliwości i efektywności w czasie działań długofalowych” – podsumowuje szef mistrzowskiej drużyny.

Ostatnim etapem mistrzostw było rozegranie zawodów. 4 maja tego roku do rywalizacji stanęło 11 zespołów krajowych oraz jeden reprezentujący Niemiecki Czerwony Krzyż. Trwające cały dzień zmagania składały się z 13 stacji zadaniowych, a tematyka większości z nich dotyczyła katastrofy budowlanej.

Wyniki rywalizacji organizatorzy podali dopiero następnego dnia na uroczystym podsumowaniu mistrzostw. Zwycięzcami I Ogólnopolskich Mistrzostw Grup Ratownictwa PCK zostali ex aequo przedstawiciele GR PCK Przemyśl i Krynica. Na miejscu trzecim uplasowała się ekipa z Wejherowa. W zawodach przemyską Grupę Ratownictwa reprezentowali: Anna Gibała, Justyna Śliwa, Marcin Partyczka oraz Łukasz Szaruga.

„Na wielkie słowa uznania zasługują organizatorzy całego przedsięwzięcia, którzy włożyli mnóstwo pracy i wysiłku w przygotowanie mistrzostw, za co serdecznie im dziękujemy” – wyznał Łukasz.

Rodzi się pytanie – czy w ratownictwie można oceniać? W tej sytuacji wydaje się to uzasadnione, bo przecież ratownicy oprócz zmagań po prostu cały czas się uczą i doskonalą.

Tekst Zdzisław Wójcik, zdjęcia Filip Bednarz

 

 

 

 

images/stories/mistrzostwo_polski_2013/out/640_IMG_8315.jpgimages/stories/mistrzostwo_polski_2013/out/640_IMG_8325.jpgimages/stories/mistrzostwo_polski_2013/out/640_IMG_8401.jpgimages/stories/mistrzostwo_polski_2013/out/640_IMG_8405.jpgimages/stories/mistrzostwo_polski_2013/out/640_IMG_8718.jpgimages/stories/mistrzostwo_polski_2013/out/640_IMG_8762.jpg

 
Valid XHTML & CSS | Template Design INFOTAX | Copyright © 2011 by INFOTAX